هوشمند سازی ساختمان مسکونی و تجاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  1. هوشمند سازی
  2. کنترل هوشمند روشنایی


نظر به اینکه سیستم های روشنایی، سهم عمده ای از مصرف انرژی در یک ساختمان را شامل می شوند؛ در یک سیستم هوشمند ساختمان با بهره گیری از سنسورهای تشخیص حضور، سنسورهای تشخیص نور محیط و نصب کلیدهای هوشمند علاوه بر امکان تنظیم میزان نوردهی محیط، مصرف انرژی تا حد چشمگیری کاهش می یابد. بطور کلی امکاناتی که در راستای کنترل روشنایی در یک خانه هوشمند در اختیار کاربران قرار می گیرد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

•    قابلیت کنترل سیستم روشنایی به طورمجزا در هر ناحیه
•    
قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس سناریو های مختلف مثل: سناریو ورود، خروج، مهمان، خواب، و ...

فرض کنید در سناریو خواب بدون نیاز به سرکشی به تمام نقاط منزل میتوان از داخل اتاق اصلی یا از طریق موبایل یا تبلت خطوط روشنایی را در شدت روشنایی مورد نظر تنظیم کرد.

قابلیت نور پردازی محیط: در یک خانه هوشمند این امکان وجود دارد که بر اساس سناریوهای متفاوت نور محیط را در حالت دلخواه تنظیم نمود که علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط منزل تاثیر به سزایی بر روحیه ساکنین ساختمان دارد.


    
•    
قابلیت دیم کردن: در سیستم هوشمند این مزیت وجود دارد که شدت روشنایی تعدادی از خطوط را بر اساس شرایط مورد نظر از 0 تا 100% میزان خروجی تنظیم کنید، که علاوه بر زیبایی محیط باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می-شود.
•    
قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس شدت نور محیط: این قابلیت وجود دارد که اگر درصد روشنایی محیط از میزان مطلوب بیشتر شد تعدادی از سر خط های روشنایی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی به طور اتومات خاموش شوند و بالعکس.


•    
قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس حسگر: در محیط های خالی از سکنه سیستم روشنایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی غیر فعال می شوند و در صورت تشخیص حضور افراد به صورت خودکار فعال میشود.
•    
قابلیت کنترل و فرمان به سیستم روشنایی در خارج از منزل از طریق ارسال SMS
•    
قابلیت کنترل و فرمان به سیستم روشنایی در هر نقطه از منزل از طریق ریموت کنترل  
•    
قابلیت کنترل سیستم روشنایی تمامی نقاط منزل از طریق موبایل یا تبلت
•    
قابلیت کنترل سیستم روشنایی تمامی نقاط منزل از اتاق مستر

 

  1. سیستم کنترل پرده/ کرکره/ سایبان/درب اتومات


با استفاده از سیستم هوشمند می توان براحتی انواع مدلهای پرده، کرکره و سایبان را براحتی و با روش های مختلف کنترل نمود. شما با این سیستم می توانید با بهره گیری از کلیدهای هوشمند و تاچ پنل در قالبهای دستوری مختلف همچون دستور مستقیم ، سناریو و یا حتی با ارسال پیام کوتاه از راه دور نیز آنها را کنترل نمایید. در سیستم هوشمند پرده ها می توانند در صورت تمایل کاربر بصورت اتوماتیک در زمانهای مختلف و یا تحت عواملی همچون تمایز شدت نور داخل و خارج ساختمان و یا شدت گرمای محیط باز وبسته شوند بدون آنکه نیاز به صرف وقت و انرژی خاصی جهت مدیریت وضعیت پرده ها باشد.


  1. سیستم سرمایش و گرمایش


برای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش که به وسیله دستگاه تهویه مطبوع انجام می پذیرد دمای پیش فرض توسط کاربرتنظیم گردیده (Set Point) و شروع به فعالیت می نماید. دراین حالت زمانی که دمای فضای مذکور به حد مطلوب رسید فرمان توقف فعالیت سیستم سرمایش و گرمایش توسط برنامه از پیش تعیین شده صادر می گرددکه منجر به کاهش مصرف انرژی می انجامد.
شاید این سئوال پیش آید که با استفاده از ترموستاتهای سنتی نیز می توان به همین هدف دست یافت، اما باید گفت سیستم هوشمند می تواند زمانیکه درب یا پنجره ای در فضا باز است سریعا تشخیص داده و سیستم گرمایش /سرمایش آن فضا را بصورت خودکار خاموش نموده و مانع از هدر رفتن انرژی شد. در حالیکه این امر در زمان استفاده از ترموستات سنتی امکان پذیر نمی باشد. از طرفی امکان کنترل یکپارچه فن کویل ها از جمله مزایای سیستم هوشمند است.

بطور کلی امکانات یک ساختمان هوشمند در بحث کنترل سیستم سرمایش و گرمایش عبارتند از:
•    
قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش به طورمجزا در هر ناحیه
•    
قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش بر اساس سناریوهای مختلف نظیر: سناریوی ورود، خروج، مهمان، خواب و .... به طور مثال در سناریوی خروج این امکان وجود دارد که از روی پنل یا از طریق موبایل یا تبلت به سیستم سرمایش-گرمایش تمام نقاط منزل فرمان خاموشی ارسال کرد.
•    
قابلیت کنترل و فرمان به سیستم سرمایش و گرمایش در خارج از منزل از طریق ارسال SMS، فرض کنید قبل از ورود به منزل با ارسال فرمان SMS سیستم سرمایش گرمایش را در دمای مطلوب تنظیم کنید.
•    
قابلیت کنترل و فرمان به سیستم سرمایش و گرمایش در هر نقطه از منزل از طریق ریموت کنترل  
•    
قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش تمامی نقاط منزل از طریق موبایل یا تبلت
•    
قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش تمامی نقاط منزل از اتاق اصلی

 

  1. سیستم کنترل از راه دور ساختمان


کلیه اماکنی که به سیستم هوشمند مجهز شده اند قابلیت کنترل از راه دور ( خارج از ساختمان) از طریق تلفن همراه، اینترنت (GPRS) و SMS را دارا می باشند. این امکان ما را قادر می سازد تا به بهترین نحو ممکن محیط را برای استفاده و کنترل، آماده و مهیا سازیم
سیستم کنترل موارد امنیتی و حفاظتی  برقراری ایمنی و امنیت در یک ساختمان مسکونی همواره یکی از دغدغه های ساکنین بوده است. در یک خانه هوشمند علاوه بر سیستم های پسیو نظیر آژیرها و آلارم ها، دتکتورهای حضور، دتکتورهای تشخیص شکسته شدن شیشه و سنسورهای درب و پنجره سیستم های اکتیوی نظیر شبیه سازی حضور نیز در بحث سیستم امنیتی وارد می شوند. از جمله امکاناتی که سیستم هوشمند در بحث ایمنی و امنیت در اختیار ساکنین قرار می دهد، میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
•    
قابلیت فعال کردن سیستم امنیتی براساس مدهای امنیتی متفاوت نظیر خروج از منزل، مسافرت، شب و ...
•    
درصورت ورود شخص غیر مجاز به داخل منزل آلارم های لازم داده می شود و همچنین در صورت عدم حضور ساکنین در منزل سیستم هوشمند به صاحبخانه SMS  ارسال می کند.
•    
امکان شبیه سازی حضور: درصورت انتخاب مد امنیتی مسافرت سیستم هوشمند در ساعاتی از شبانه روز بر اساس زمانبندی معین تعدادی از چراغ ها روشن و خاموش نموده و همچنین پرده ها را باز و بسته میکند و این تصور بوجود می‌آید که کسی در داخل منزل حضور دارد.
•    
آگاهی از باز و بسته بودن در و پنجره ها در هنگام خروج از منزل به صورت آلارم و یا به صورت پیام صوتی
•    
در صورت وقوع آتش سوزی سیستم هشدارهای لازم را به صورت آلارم و یا پیام صوتی اعلام می کند و در صورت عدم حضور ساکنین در داخل منزل به صاحبخانه پیام ارسال می کند.

  1. سیستم کنترل تجهیزات صوتی وتصویری


در سیستم هوشمند دیگر نیازی به استفاده از ریموت IR جهت روشن و خاموش نمودن تلویزیونها و LCD  ها و یا اسپلیتها نخواهیم داشت. این قابلیت درسیستم هوشمند وجود دارد که می توان کدهای ریموت های کنترلی مختلف را به کلیدهای هوشمند انتقال داد و تغییرات هریک از دستگاهها را از هرکلید در هر فضا اعمال نمود ویا در سطح بالاتر، شما می توانید با استفاده از تاچ پنلهای پرتابل و تب لت ها کلیه ریموت های وسایل الکترونیکی مورد استفاده خود را بصورت یکجا در اختیار داشته و تنها با یک کلیک به مدیریت هریک از آن وسایل بپردازید.

 

  1. سیستم هوشمند زمانبندی ، هدایت و کنترل قابل اجرا در ساختمان


کلیه سیسمتهای هوشمند اجرایی درساختمان قابلیت زمانبندی براساس نیاز و درخواست کارفرما را دارا می باشند. با این روش می توان برنامه های روتین که بصورت مکرر و روزانه در ساختمان اجرا می گردد را توسط این سیستم برنامه ریزی و هدایت نمود. با اینکار تمامی دستورات بدون هرگونه نقص یا فراموشی انجام و هزینه های مربوط به مدیریت و اجرای این دستورات را کاهش و در بیشتر موارد حذف می نماید.
مدیریت و ذخیره سازی در مصرف انرژی 
هدف اصلی استفاده از سیستم کنترل هوشمند دریک ساختمان ذخیره سازی انرژی و مصرف صحیح و بهینه از امکانات میباشد که نتیجه این هدف علاوه بر ذخیره سازی انرژی، بازگشت سرمایه اولیه ای است که صرف اجرای سیستم کنترل هوشمند شده است .

 

  1. مانیتورینگ و کنترلینگ سیستم های هوشمند


امروزه با پیشرفت علوم کامپیوتری و طراحی برنامه هایی با گرافیک و انعطاف پذیری فوق العاده بالا جهت سرویس دادن به افراد با سطوح اطلاعاتی مختلف ، این امکان فراهم شده که بتوان اطلاعات کامل و ارزنده ای را از کلیه سیستم های هوشمند نصب شده در بدست آورده و جهت مدیریت بهتر استفاده نمود. این اطلاعات قابلیت نمایش بر هریک از وسایل ارتباطی مدرن و پیشرفته امروزی را داشته و توسط نرم افزارهایی که تحت قالبهای اندروید، آیفون، ویندوز و وب- سرور طراحی شده اند میتواند بروی هریک تجهیزات سخت افزاری همچون کامپیوتر، لب تاپ، تب لت، گوشیهای تحت سیستم عامل اندروید و IOS، قابل نمایش، کنترل و برنامه ریزی

بازدید 1401 بار